abrukainfo

Abruka raamatukogu ajalugu

Abruka kooliõpetaja Augustin Müristaja olla öelnud 1914.a. õpilastele, et kellel kodus raamatuid on, toogu koolimajasse kokku, siis saavad teised ka neid lugeda. Abruka külanoored viisid siis igaüks mõne raamatu, aga Eriina Hääl koguni 25 raamatut. Et raamatukogu täiendada, võeti vastu otsus: iga lugeja maksab raamatut laenutades 2 või 3 kopikat, olenevalt raamatu paksusest. Selle raha eest osteti siis uusi raamatuid. Augustin Müristaja töötas saarel vaid ühe aasta ja selle lühikese ajaga jättis ta saare ajalukku olulise jälje – saarel oli oma raamatukogu, mis asus küll kooli ruumides, kuid mida võisid kasutada kõik küla elanikud. Kahjuks järgmised õpetajad ei järginud tema üleskutset ja raamatukogu tegevus hääbus. 1928.a.kevadest võib leida andmeid, et Abruka saarel kutsuti ellu haridusselts.1928.a. 6. detsembri „Meie Maa“ annab teada, et Abruka saare haridusselts avas oma liikmetele seltsi esimehe toas lugemislaua. Sellest ajast alates on Abrukal raamatukogu pidevalt eksisteerinud, nii haridusseltsi kui kooliõpetajate eestvedamisel. Riiklikusse raamatukogude võrku kinnitati Abruka raamatukogu 8. märtsil 1946.

 2007.a. aasta augustis neid erinevaid raamatukogu asutamise aegu külarahvaga arutades leidsime, et 1928.aastal haridusseltsi poolt avatud lugemislauaga algabki pidev raamatukogu tegevus Abruka saarel. 

1947.a. sügisest asus raamatukogu juhatama Salme Tuulik ja tegi seda suure südamesoojuse ja armastusega raamatute vastu ligi 60 aastat. Salme ise on öelnud: „Koolimajas sündinud ja kasvanud, sain ma raamatupisiku just sealt ja vanematel tuli mind vahel väevõimuga raamatukapi uste vahelt eemale vedada.“ Oma vaikse loomuse ja tagasihoidlikkusega on ta suutnud pugeda pea kõigi saareelanike hingesoppidesse. Salme juurde raamatukokku oli alati hea minna, võis lihtsalt juttu ajada – ilmaasju arutada, ütlevad abrukalased.

Ja ongi kaks imelist inimest Abruka raamatukogu jaoks: Salme Tuulik – eluaegne Abruka raamatukogu juhataja ja Krista Lember – Vahtra talu perenaine, Abruka raamatukogu ja kooli ajaloo uurija ning kirjapanija. Tänu Kristale on meil olemas kõikvõimalikud vajalikud aastaarvud ja tänu Salmele korralik raamatute kogu koos paljude raamatuhuvilistega.
23.augustil 2008 tähistasimegi Abruka raamatukogu 80. juubelit.

24.augustil 2018 tähistasime Abruka raamatukogu 90.sünnipäeva.
Eesti vabariik 100 ja Abruka raamatukogu 90 tähistamiseks korraldasime suure fotonäituse.
Külalisesinejaks oli Taritu Tubateater etendusega „Rong”. Tublimaid lugejaid ja koostööpartnereid tänati vastvalminud Abrukat tutvustava postkaardi ja EV 100 väikese šokolaadiga. Meeleolukas pärastlõuna jätkus tavapäraselt kringli ja kohviga.